قالب وردپرس

دست سازه آبُک

« به نام مهربان ترین »

دست سازه ی ریاضی

دست سازه ی ریاضی آبُک (آبُک= سر واژه ی: آموزش بزرگتر و کوچکتر)

مقدمه:

پیرامون دست سازه ی ریاضی و اهمیت آن مقالات و کتاب های فراوانی نوشته شده است و در پست های قبلی همین وبسایت نیز اشاره هایی هرچند مختصر به آن شده و منظور ما در این قسمت تنها ارائه ی یک دید کلی برای ورود به قسمت آموزش ساخت و کار با “دست سازه ی آبُک” می باشد نه پرداختن به این موضوع.

در باب تنوع سبک های یادگیری و تفکر و شناخت دانش آموزان تئوری های گوناگونی وجود دارد. بعضی از این تئوری ها رفتارگرایانه، بعضی روان شناسانه و برخی دیگر مجردتر هستند. همان طور که می دانید تئوری های رفتارگرایانه از سایر این نظریه ها ملموس تر و ساده فهم تر هستند. از این رو ما یکی از همین نظریه ها را برمی گزینیم که با توجه به آن، سه سبک کلی در یادگیری داریم؛ به این عبارت که:

 1. سبک یادگیری کلامی
 2. سبک یادگیری تصویری
 3. سبک دست ورزی

***

ازاوایل قرن بیستم علمای تعلیم و تربیت متوجه شدند که برای بالا برن کیفیت آموزش بهتر است وسایل کمک اموزشی نیز به روش تدریس اضافه شود. اگر بتوان برای مفاهیم انتزاعی ریاضی در قالب مدلهای عینی از دست سازه ها کمک گرفت می توان آموزش این درس را با استفاده از ابزار بسیار جذاب تر، عینی تر و به یاد ماندنی تر کرد. بنابراین دست سازه ها عبارتند از طراحی و ساخت منظم و هدفمند (سیستماتیک ) وسایلی که معلم را به شکلی ساده در اجرای ساختار برنامه آموزشی به طور مؤثری یاری نماید.

***

همانگونه که می دانید برای آموزش ریاضی سه مدل –ذهنی، تصویری و فیزیکی– وجود دارد. در کتاب آموزش ریاضی پایه ی اول ابتدایی برای آموزش مفهوم بزرگتر-کوچکتر تنها از مدل تصویری استفاده شده، که شما با استفاده از این دست سازه که خود دارای دو مدل فیزیکی مختلف؛ یعنی تعداد و وزن، به تسهیل آموزش این مفهوم کمک کنید.

%d8%b5%d9%81%d8%ad%d9%87-%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%b6%db%8c
نمونه ای از مدل تصویری آموزش این مفهوم در کتاب

توضیح پیرامون دست سازه آبک:

به دلیل واضح و مشخص بودن تصویر و ارتباط آن با عنوان دست سازه، کمتر نیاز به نوشتن توضیحات طولانی می شود و تنها به عکس نوشته ها بسنده می کنیم.

%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b3j

%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b3%d8%b3

%d8%b4%d8%a7%d8%ae%d8%b5-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b2%d9%88

مطلب پیشنهادی

دست سازه ی جدول ضرب

با این وسیله ی کمک آموزشی بسیار ساده می‌توانیم جدول ضرب را به صورت کاملاً …

۷ نظرات

 1. از بین مطالب وبتون دست سازه آبُک رو واقعا دوست داشتم. مطالب مثل اینو بیشتر بذارید. مرسی.

 2. طراحی سایت خوبی دارید موفق و پیروز باشید

 3. طراحی سایت خوبی دارید موفق و پیروز باشید

 4. این دست ساز باید برای پایه های اول تا دوم درست کنیم یا به صورت فروش هم در بازار موجوده ؟!

  • دست سازه ی آبک ( به این گونه که با شمارش و وزن همراه باشد) برای اولین بار ساخته شده و به این شکل در بازار موجود نیست ولی موارد مشابه آن ساخته شده است.

 5. سلام
  این سایت مدیرش کیه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *