قالب وردپرس
خانه / گزارش کارورزی / کارورزیهای هادی شریعتی / گزارش کارورزی۴ نویسنده

گزارش کارورزی۴ نویسنده

« به نام مهربان ترین »

دانلود کارورزی ۴ دانشگاه فرهنگیان

 • مقدمه
 • نقشه ذهنی
مقدمه کارورزی ۴

تا کنون در فرایند توسعه‌ی حرفه‌ای مراحل زیر را پیموده‌ایم: در کارورزی۱ با تکیه بر مشاهده‌ی تاملی، یک موقعیت آموزشی را شناخته و مسئله‌های آن را شناسایی کردیم (مشاهده تاملی و مسئله شناسی)؛ در کارورزی۲ چگونگی طراحی، اجرا و ارزیابی یک فعالیت یادگیری را تمرین کردیم (طراحی فعالیت یادگیری)؛  در کارورزی۳ ضمن طراحی و اجرای ۶ طرح آموزشی، بر روی عمل حرفه‌ای خودمان پژوهش کردیم (طراحی آموزشی و کنش پژوهی فردی) و در نهایت در کارورزی۴ باید «یک واحد یادگیری را طراحی، تولید، اجرا و ارزیابی می‌کرده‌ایم. البته تمام مراحل کار یعنی: طراحی، تولید و اجرای واحد یادگیری باید از طریق درس پژوهی و کار مشارکتی انجام می‌شد.»

در واقع، در کارورزی ۴ دانشجو-معلم به عنوان معلم وارد عمل می‌شود و باید اسناد بالادستی از طریق او امکان اجرا پیدا کنند. به هیچ عنوان یک “واحد یادگیری” توسط یک فرد طراحی، اجرا و ارزیابی نخواهد شد، بلکه تمامی کار در قالب یک کار تیمی انجام می‌گیرد. دانشجو-معلم باید در فرایند کارورزی۴ ، نحوه درس پژوهی، طراحی و اجرای واحد یادگیری و چگونگی تعامل با سایر همکاران خود را بیاموزد. این کار باعث انباشت تجربه می شود، زیرا دانشجو-معلمان در قالب کار تیمی و درس پژوهی، تجارب و دانش خود را به اشتراک می گذارند و از این طریق به توسعه ی حرفه ای یکدیگر کمک می کنند. مقیاس طراحی از “طرح درس” تا ” طراحی برنامه در سطح مدرسه” تغییر می‌کند. طرح درس فقط برای یک جلسه طراحی می‌شود و با توجه به مقیاس کوچکی که دارد لزوما به عنوان یک برنامه درسی به آن نگاه نمی‌شود. اما هنگامیکه معلم بخواهد نقش خود را به عنوان برنامه ریز درسی ایفا کند، حداقل باید طراحی خود را در سطح “واحد یادگیری” انجام دهد.

تعریف واحد یادگیری: یک واحد یادگیری عبارت است از چند رویداد یادگیری به هم مرتبط و معنادار که با ارائه‌ی آن دانش‌آموز می‌تواند به شایستگی مهمی دست یابد. هدف از طراحی یک واحد یادگیری آن است که یادگیرنده بتواند از آنچه یاد می‌گیرد معنای تازه‏ای بسازد و آنچه آموخته است را با استقلال و اثربخشی روز افزون در موقعیت های پیچیده ی جهان واقعی به کار ببرد.  فرایند تهیه یک واحد یادگیری برای طراحی “واحد یادگیری” باید استانداردهای برنامه درسی را مدنظر داشت. به هیچ عنوان نمی توان استانداردها را حذف کرد، بلکه فقط می توان آن را ارتقاء داد. البته این بدین معنی نیست که معلم خودش را در قالب کلاس درس زندانی می کند، چرا که اگر چنین اتفاقی رخ دهد، نوآوری وخلاقیت معلم موضوعیت خود را از دست می دهد. یک معلم فکور به عنوان یک معلم تصمیم گیرنده عمل می کند و ابتدا با تحلیل کتاب درسی هر چه را که ارزش یادگیری دارد بیرون می کشد و سپس برای آن طراحی می کند. او در طراحی به بافت و بستر یادگیرندگان نیز توجه دارد. برای مثال شاید درکتاب درسی برای آموزش از واژگان و مثالهایی استفاده شده که برای دانش آموزان نامانوس و ناآشنا باشند، لکن معلم فکور به خوبی می داند که فراگیران او با این ها بیگانه هستند، و او در صورت صلاحدید از موارد جازگزین استفاده می کند که در بافت و بستر یادگیرندگان نمایان هستند. پس معلم نسل آینده باید در حالی که به محتوی کتاب درسی بی توجه نیست، ارتباط آن را با بستر و بافت یادگیرندگان و مسائل و مشکلات آنها درک کند و برنامه درسی را با واژگان و مسائل مانوس هماهنگ کند.

نقشه ذهنی کارورزی ۴

نقشه ذهنی

ایده کلیدی
تکلیف عملکردی
کارورزی4
نمونه کارورزی4
کارورزی4
کارورزی 4
فهرست کارورزی4

 دانلود فایل گزارش

مطلب پیشنهادی

گزارش کارورزی۱ نویسنده

گزارش کارورزی۱ دانلود گزارش کارورزی۱ این اثر، محصول بازبینی و تکمیل گزارش کارورزی۱ دانشجو “هادی …

۷ نظرات

 1. مگه حتما نباید سایز گزارش A4 باشه؟

 2. سلام کارورزی ۴ الهیات میخوام
  خیلی فوری لازم دارم
  لطف میکنین همکار محترم🙏

 3. سلام برای درس خوراکی ها علوم سوم نقشه ذهنی دارید؟ من کلا نمیدونم چطور هست و باید چکار کنم؟نمونه گزارش کارورزی ۴اگه دارید در مورد درس خوراکی ها ممنون میشم .خیلی کارم گیر هست

  • سلام
   در این موضوعی که گفتید گزارش کارورزی من خودم ندارم.
   از آنجاییکه دیدگاه های صفحه ی وب شاید با تاخیر پاسخ داده شوند؛ در مواقع ضروری و عجله ای از طریق شبکه های اجتماعی ارتباط بگیرید.

 4. سلام برای درس خوراکی ها علوم سوم نمونه گزارش کارورزی ۴اگه دارید در مورد درس خوراکی ها ممنون میشم .خیلی کارم گیر هست

  • سلام
   در این موضوعی که گفتید گزارش کارورزی من خودم ندارم.
   از آنجاییکه دیدگاه های صفحه ی وب شاید با تاخیر پاسخ داده شوند؛ در مواقع ضروری و عجله ای از طریق شبکه های اجتماعی ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *